Zbirožsko – lahůdka pro milovníky turistiky
Letní turistická sezona se rozbíhá naplno. Pomáhá i divoké klima
Mezi regiony, které znalci už dávno objevili jako mimořádně vhodné pro příjemné odpočinkové putování, tu a tam ozdobené návštěvou památek, přírodních atraktivit či prostor ke sportu, koupání nebo jen lenošení bezesporu Zbirožsko právem náleží. Zvlněná krajina, střídající lesy, rybníky, pole a sady vyzařuje klid, pohodu, příjemné prostředí pro život. I když zdejší historie nebyla vždy jen selankou bez starostí a nárazů. Půvab však převažuje dodnes a proto je mikroregion Zbirožsko nejen oblíbeným cílem turistů a chatařů, ale i Chráněnou krajinnou oblastí, spolutvořící biosférickou rezervaci UNESCO.
Zrodil se z iniciativy jedenácti obcí, ležících na pomezí mezi kraji Středočeským a Plzeňským již v roce 1999. Společný přístup k běžným i výjimečným otázkám života se osvědčil, obce tak mohou nabídnout svým občanům po celý rok mnoho kulturních, společenských i sportovních akcí. Oblíbený je např. Vačkářův Zbiroh, pravidelně pořádaný vždy v posledním týdnu měsíce května. Své publikum – domácí i z okruhu návštěvníků – si nachází celý každoroční program Zbirožského hudebního léta, sestávající ze sobotních letních koncertů, jarmarků a trhů, Pivní slavnosti, hudebních festivalů, Muzejní noci či Noci kostelů. „Přespolním“ se tak nabízí obohatit turistickou návštěvu o zážitky z akcí, z nichž si lze zvolit takové, které nejlépe odpovídají našemu vkusu a zálibám.
Foto: Edita Volková, starosta města Zbiroh, Ing. Josef Štícha
Co se dovíme z prospektů o samotném městě Zbiroh? První psaná zmínka pochází z roku 1230. Nejprve trhová vesnice byla r. 1369 povýšena na městečko a posléze r. 1897 u příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. na město. Příchod průmyslové revoluce se regionu nevyhnul – pruský podnikatel B. H Strousberg Zbiroh zakoupil se záměrem vybudovat tu velkorysý průmyslový komplex. Kromě průmyslových investic proměnil zbirožský zámek na reprezentativní, okázalé sídlo. Ovšem krach na vídeňské burze v roce 1873 učinil velkorysým plánům konec. V současnosti se Zbiroh těší rostoucí návštěvnosti, které cíleně vychází vstříc. Nespoléhá jen na samotnou přírodu – lesy, rybníky, vrchy se skvělými vyhlídkami (šest zastavení na vyhlídkovém okruhu) atd., ale pečuje soustavně o atraktivní nabídku hostům. Např. zámek Zbiroh, původně hrad ze 13. století, později přestavěný v novorenesančním slohu, láká z výšky více než 500 m n. m. na vrchu nad městem. Objevíme tu unikát - činnou studnu hlubokou 163 m, nasvícenou, abychom dobře viděli až na hladinu pramenité vody. Tzv. Velký sál, kde Alfons Mucha tvořil Slovanskou epopej, nám dnes nabízí pohled na oponu, kterou věnoval zbirožským Sokolům pro jejich sokolovnu. Zámek je celoročně otevřen a jeho prohlídkové okruhy umožňují spatřit mimořádného množství exponátů, mnohdy zcela unikátních.
Foto: Edita Volková, Zámecká jídelna
Z církevních památek zaujme původně gotický kostel sv. Mikuláše ze 2. poloviny 14. století. Barokní podoby nabyl v roce 1716, o téměř dvě století později prošel jeho interiér proměnou – oltáře byly nahrazeny pseudogotickými. Malíř Jiří Herman přispěl k výzdobě freskami sv. Mikuláše, sv. Václava a sv. Ludmily. Na hřbitově, obklopujícím kostel, jsou pochovány matka a sestra J. V. Sládka. Tomuto slavnému rodákovi pak je věnováno samostatné muzeum, situované podobně jako Městské muzeum na zbirožském náměstí, v místě, kde původně stál básníkův rodný dům. V Městském muzeu, založeném již roku 1933, můžeme sledovat expozice někdejšího životního stylu v regionu, nářadí a výrobky místních cechů a řemesel, zatímco v muzeu J. V. Sládka se podrobně dovíme o jeho životní dráze, tvorbě, pobytu v Americe, či cenné činnosti překladatelské.
Při besedě na radnici nás starosta města Zbiroh, Ing. Josef Štícha seznámil m. j. i s plány pro nejbližší budoucnost. Půjde jak o zvelebení životního prostředí uvnitř města, jako úpravné chodníky, kompletizaci služeb a zařízení apod., ale i investice v blízkém okolí, které přímo nabízí prostory pro vznik odpočinkových zón pro relaxaci, procházky, sportovní aktivity i hřiště pro děti. Značnou péči bude vedení města věnovat celoročnímu programu akcí všeho druhu, tvořícímu tzv. Zbirožský kulturní plán. Ten obsahuje až desítky slavností, divadelních představení, ekologických aktivit, koncertů, sportovních akcí, párty a tanečních zábav, výlovů rybníků atd. atd. měsíčně.
Foto: Edita Volková, Vstupní sál na zámku
Cyklistům se hodí, že Zbirožskem procházejí značené cyklostezky č. 0005, 0006 a 0043, navazující na trasu 0056 a 0016. Oblíbená je i modrá turistická trasa podél Zbirožského potoka, která vede až ke Skryjským jezírkům. Postupně vzrůstá zájem i o pochod Zbirožský puchýř, pořádaný vždy začátkem září pro malé i velké turisty. Region těží z výhody, že je snadno dopravně dosažitelný. Běžně se dnes svému cíli přibližujeme autem a teprve na místě vyměníme tvář motoristy za tvář turisty. Takže: z dálnice D5 sjedeme exitem č. 41 a po pár kilometrech SZ směrem jsme na místě. Zbiroh nás odmění trvalými příjemnými zážitky.
Zdroj: Miroslav Navara
Foto: Edita Volková