Psychické potíže u dětí? Nově pomohou v terapeutickém centru v Brně!
Které dětské psychické problémy vyžadují pozornost rodičů a odborníků? Dlouhodobý smutek? Panické stavy? Strach a neustálé obavy? Závislosti na mobilu nebo počítačovýchhrách? Potíže se stravováním a nadměrná starost o vzhled? Nebo sebepoškozování? Ve všech případech je dobré kontaktovat odborníky, protože dospívání je obdobím, kdy se sice každé dítě mění, ale musí zůstat psychicky zdravé. Velmi dobrou zprávou je, že už za terapeutickou pomocí netřeba cestovat do Prahy, specializovaná péče pro děti a dospívající je nyní dostupná i v jihomoravské metropoli.
Kdy je čas na odborníka?
Rodiče si často kladou otázku, co se děje v hlavách jejich dospívajících dětí. Ne vždy se jimdostává jednoznačné odpovědi. Zvláštní pozornost je nutné věnovat změnám, které přesahují běžné projevy pubertálního chování, jako jsou uzavřenost, dlouhotrvající smutek nebo dokonce deprese.
Signály, mimo jiné zhoršení spánkového režimu, nadměrné používání sociálních médií, závislost na online hrách nebo poruchy příjmu potravy, jsou pak jasnou pozvánkou k odborníkovi, stejně jako sebepoškozování, které vyžaduje urgentní řešení.
Mladá a citlivá duše
Čeho se naopak vyvarovat? Zlehčování problémů mladých lidí. Rozhodně v takových chvílích nepomáhají věty typu „v tvém věku jsem měl taky potíže a rozhodně neměl takový životní standard, podívej se, jak jsem to zvládl“. Dnešní doba je zcela odlišná a přináší dospívajícím nelehké výzvy.
Také je na ně vyvíjen mnohem větší tlak, protože musí uspět v reálném životě a k tomu mít dobrou image na sociálních sítích. Právě virtuální svět je častým spouštěčem psychických potíží teenagerů, kteří se chtějí vyrovnat hvězdám internetu, youtuberům, influencerům a dalším známým osobnostem.
Cesta ke klidu a k životní pohodě
Prvním krokem k řešení psychických obtíží dětí je uvědomění si problému, druhým pak objednání k úvodní konzultaci telefonicky nebo pomocí webového formuláře. V poradně dětského psychologa Brno se provádí během první návštěvy komplexní vyšetření, zahrnující rozhovor a různé diagnostické testy.
Na základě výsledků se vytváří terapeutický plán, který často zahrnuje psychoterapeutická sezení, relaxační cvičení, v některých případech i logopedický trénink s využitím virtuální reality. Rozhodně není třeba se obávat hned antidepresiv, ta se předepisují jen v nejvážnějších případech, přičemž se volí přípravky s minimem vedlejších účinků.
Zdroj, foto: freepik.com.