Jaro je zpátky. A s ním čas na skvělá růžová vína!

Jaro je zpátky. A s ním čas na skvělá růžová vína!

www.vinnesklepy.cz

Ludek vinohrad

Zatímco bílá a červená vína se pijí bez větších výkyvů po celý rok a jejich výběr spíše záleží na jídlech, která mají doprovázet, růžová vína jsou považovaná za vína sezónní, jež patří na stůl hlavně na jaře a v létě. Proč tomu tak je?

„Odpověď je poměrně jednoduchá. Růžová vína jsou v chuti více osvěžující, než vína červená, navíc se pijí vychlazená. Na druhou stranu nemají tolik kyselin jako vína bílá, díky čemuž se hodí k dlouhému pití za teplých večerů,“ vysvětluje marketingová ředitelka Vinařství Ludwig Liana Hrabálková. Růžovým vínům sluší hlavně konzumace na čerstvém vzduchu, třeba při letním grilování.

AFRRPS15LKZWRVH15 1

Odborníci i milovníci vína již dlouho dobře vědí, že moravská „rosé“ patří k nejlepším na světě. Oproti ostatním vinařským zemím se totiž u nás produkují růžová vína s vyšší pikantnější kyselinkou a primární ovocnou aromatikou, díky čemuž si růžová vína udrží svou kvalitu i několik let. „Vynikající úroveň tuzemských růžových vín dokládají i úspěchy na mezinárodních soutěžích, třeba naše nedávné stříbro za růžový Merlot na prestižní soutěži Hongkongu,“ upozorňuje Liana Hrabálková s tím, že velkou výhodou tuzemských růžovek je také jejich odrůdová pestrost – díky čemuž si každý vybere svého favorita.

Vinařství Ludwig, sídlící v nádherném prostředí Modrých hor, připravilo na letošní rok tři svěží růžová vína, která lze také krásně využít v gastronomii. Růžové André pasuje k lososovému tataráčku, Zweigeltrebe se hodí třeba k bramborovým knedlíkům plněným uzeným masem a Frankovku můžete servírovat k těstovinovým salátům. Obecně se růžová vína hodí také k ovocným salátům nebo je můžete využít při přípravě osvěžujících letních koktejlů.

Vedle růžových vín zažívá vinařství Ludwig velký úspěch se svou řadou Culinary, do níž zařazuje pouze výběry z hroznů z těch nejlepších ročníků a poloh. „Vína z této řady jsou určena pro nejmlsnější a nejvíce náročnou skupinu konzumentů,“ přibližuje unikátní kolekci pro fajnšmekry Liana Hrabálková a současně vybírá odrůdu, která jí dělá v poslední době velkou radost.

„Pro mě osobně je jedničkou našeho vinařství dlouho opomíjený Ryzlink vlašský. Bývala to taková Popelka mezi víny, ale v posledních letech se pomalu stává princeznou. Na Ryzlinku vlašském se velmi dobře pozná schopnost sklepmistra vytvořit skvělé víno i v méně příznivém ročníku, takže můžeme říci, že tato stará a tradiční středoevropská odrůda téměř nikdy nezklame,“ uzavírá marketingová ředitelka Vinařství Ludwig.

 

Degustační list - tisková konference 30. března 2017


1. Ludwig XX. Ryzlink vlašský pozdní sběr 2015, polosuché
Podoblast velkopavlovická, obec Těšany, trať Vinohrádky – Terasy
Znovu objevená odrůda, která dokáže vyzrát do vyšších cukernatostí. Jemně kořeněné plné víno s elegantní kyselinou. Vůně jemně po lipovém květu, chuť plná, s nádechem angreštu. Vyzkoušejte k boloňským špagetám nebo netradičně ke smaženému květáku.
Alk.  12,44% obj., cukr 8,5 g/l, kyseliny 7,0 g/l
Dostupnost : Ahold , BILLA , Kaufland,Tesco (MOC kolem 170,- Kč )

2. Ludwig Modré Hory Ryzlink vlašský výběr z hroznů 2015, polosuché
Podoblast velkopavlovická, obec Němčičky, trať Zbavce – plněno vinohradníkem
Toto kořenité víno skvěle doplní kapří škvarečky.
Alk.  12,57% obj., cukr 8,7 g/l, kyseliny 5,2 g/l
Dostupnost : Ahold , TESCO , MAKRO (MOC kolem 170,- Kč )

3. Ludwig Culinary Chardonnay výběr z hroznů 2014, polosuché
Podoblast slovácká, obec Moravská Nová Ves, trať Vinohrady
Zlatožluté víno s vysokým extraktem. Ve vůni tóny máslových sušenek doplněné o aroma hrušek, chuť plná, sametová. Doporučujeme k pstruhovi na bylinkovém másle nebo asijským jarním závitkům.
Alk.  12,73% obj., cukr 5,0 g/l, kyseliny 7,1 g/l
Dostupnost : Ahold ,BILLA,Kaufland,Makro (MOC cca 180,- Kč )

4. Ludwig Zweigeltrebe rosé pozdní sběr 2015, polosuché  
Podoblast mikulovská, obec Novosedly, trať Stará Hora
Elegantní plné rosé není určené jen na jednu sezónu, vyzkoušejte k bramborovým knedlíkům plněným uzeným masem.
Dostupnost : exkluzivně Kaufland  (MOC cca 160,- Kč )
Alk.  12,65% obj., cukr 5,2 g/l, kyseliny 5,5 g/l
5. Ludwig Archivní sklep Frankovka rosé pozdní sběr 2015, polosuché  
Podoblast velkopavlovická, obec Němčičky, trať Zbavce
Sytě růžové víno z němčičských vinohradů s intenzivní ovocnou vůní a chutí připomínající jahodový kompot. Vyzkoušejte k těstovinovým salátům, netradičně i ke krajíci čerstvého chleba se sádlem.
Alk.  12,57% obj., cukr 5,9 g/l, kyseliny 5,7 g/l
Dostupnost : Ahold  (MOC cca 150,- Kč )

6. Ludwig Modré Hory André rosé pozdní sběr 2016, polosuché
Podoblast velkopavlovická, obec Bořetice, trať Kraví Hora
André z jedné z nejlepších poloh, výrazně aromatické, vůně a chuť po třešňové šťávě. Doporučujeme k tataráčku z lososa, netradičně i k pomazánce z pečeného lilku
Alk.  11,98% obj., cukr 6,4 g/l, kyseliny 5,3 g/l
Dostupnost : zatím ne  (MOC cca 170,- Kč )

7. Ludwig Culinary Merlot výběr z hroznů 2015, suché
Podoblast mikulovská, obec Novosedly, trať Slunečná
Tmavě granátová barva, jemně sametové víno. Vůně připomíná černý rybíz, v dochuti aroma fíků. Vyzkoušejte k hovězímu tataráku nebo tvrdým sýrům.
Alk.  12,65% obj., cukr 2,1 g/l, kyseliny 5,0 g/l
Dostupnost : Ahold  (MOC cca 180,- Kč )

 

Zdroj, foto: www.vinnesklepy.cz

 

10. červenec 2020
Dnes má svátek Libuše a Amálie

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže