Gastronomie na Korsice je to nejlepší z Francie a Itálie

Gastronomie na Korsice je to nejlepší z Francie a Itálie

shutterstock 960252

Kdo by čekal jídelní lístek jako Paříže, bude překvapen jeho odlišností. Korsická kuchyně je postavena na kvalitních domácích potravinách. Vyznačuje se jednoduchostí, vydatností a pikantností, využívá produkty typické pro Francii s italskou lehkostí a bezstarostností.


1.    Korsická gastronomie, největší speciality jsou z masa

shutterstock 223173391
Korsika je proslulá především přípravou vepřového, které je šťavnaté, chutné a voňavé. Prasata se tu totiž pohybují ve volné přírodě, živí se žaludy, bukvicemi a kořínky aromatických rostlin. Když se k tomu přidá ještě příprava, pečení nebo uzení na pro Korsiku typickém dřevě kaštanovníků a macchiových porostů je o jedinečný gastronomický zážitek postaráno. Zkuste třeba uzenou šunku prisuttu s bílým melounem, nebo vykostěnou libovou šunku lonzu, případně rolovanou coppa. Dále je mezi Korsičany oblíbené jehněcí a kůzlečí maso, případně grilované kančí maso s kaštanovou omáčkou. Absolutní delikatesou a fenoménem celého ostrova je maso z polodivokých prasat charcutero. Maso uzené na kaštanovém dřevě, které dozrává dva roky.  Pro někoho možná bude vypadat ne moc vábně, ale chutná božsky.
Žádná ostrovní kuchyně se neobejde bez mořských ryb a plodů moře. Pochutnáte si na čerstvých pražmách, parmicích, mořských okounech, ale i krevetách, slávkách, langustách, chobotnicích a ustřicích.
Kromě jisté lehkosti v přípravě jídla, přinesli Italové na ostrov těstoviny. Na jídelních lístcích se setkáte se špagetami, ravioli, cannelloni, lasagněmi, nebo s korsickou specialitou zvanou stufatu, což jsou těstoviny dušené v masové šťávě.
Nelze vynechat kvalitní korsické sýry, které jsou nedílnou součástí Korsiky a Francie. Nejznámějším korsickým sýrem je brocciu, který se vyrábí z kozího nebo ovčího mléka vmícháním syrovátky. Korsičané ho jedí po celý rok přírodní, na slano nebo na sladko, případně politý alkoholem. Používá se také jako náplň do těstovin, do salátů. Vynikající jsou beignets au brocciu, obdoba našeho smaženého sýru nebo fritelle au brocciu, což jsou smažené koblihy s cukrem, ovocem nebo různě kořeněné. Na ostrově se samozřejmě vyrábí i jiné druhy sýrů. Jsou to hlavně silně aromatické, dlouho zrající, suché a tvrdé kozí nebo ovčí sýry. Mezi nejznámějšími patří niolo a tome de corse.


2.    Korsická gastronomie v ulicích měst i na trzích

shutterstock 156514217
Ke každému jídlu patří správná atmosféra. Nenechte si ujít návštěvu večerního Ajaccia a dalších větších korsických měst jako (Bastia, Bonifacio, Porto Vechio). Historické uličky vás okouzlí svou unikátní atmosférou a skvělými kulinářskými specialitami domácí a mezinárodní kuchyně.
„Nebo navštivte autentické farmářské trhy, které se konají každý den na náměstí Foch v srdci Ajaccia“, říká marketingová manažerka ck FIRO-tour, Pavla Lukavská a dodává. „nestihnete-li trhy v hlavním městě, netrapte se. Téměř každá vesnička disponuje malými obchůdky s autentickými korsickými specialitami s vínem, masem i sýry. Farmáři vás rádi přivítají a udělají vám exkurz do korsických lahůdek“.


3.    Víno, nektar bohů, až devět autentických vinařských oblastí AOC


Korsika je krajem skvělého vína s italským nádechem. Vyrábějí se zde bílá, červená i růžová vína. Klidně si objednejte jednodušší a levnější vína Vin de Corse, vyrobená z hroznů vypěstovaných na Korsice. Vinaři takto označených vín, mohou více experimentovat, neboť nemusí dodržovat při výrobě vína tak striktní pravidla jako u vín vyšší kategorie AOC. Tedy vín vyráběných uvnitř jedné zeměpisné oblasti, v které půda, klima, zastoupení odrůd a další prvky zaručují, originalitu, autentičnost a kvalitu vína. Takovýchto vinařských oblastí je na Korsice dokonce devět. Tento fakt svědčí nejen o kvalitě korsických vinařů, ale též o výjimečně dobrých podmínkách pro pěstování vinné révy, čehož místní vinaři uměli náležitě využít.  Na Korsice si určitě připijte na zdraví a nezůstávejte u jedné sklenky či jednoho druhu vína.   
Kromě nektaru bohů stojí za ochutnání i korsické pivo Pietra, opět jednou vyrobené z kaštanů. Nenechte si ujít ani skvělé likéry jako jsou Cap Corse, kaštanový nebo myrtový, které jsou již často v půlce sezóny beznadějně vyprodány.


4.    Sladká tečka fiadone
Tak jako Francouzi na pevnině i Korsičané berou jídlo a pití velmi vážně. Svůj den začínají v kavárně a bagetérii a také si ho rádi zpříjemní v cukrárně. Na Korsice neodoláte zákuskům a lokálním specialitám. Za ochutnání určitě stojí kaštanový dort torta castagniccia plněná vlašskými ořechy, mandlemi, piniovými oříšky a hrozinkami máčenými v rumu nebo fiadone, což je voňavý nákyp oranžové barvy či canistrelli, dortíčky plněné citrónovou kůrou a ochuceny anýzem. Na závěr si můžete dát šálek kávy s brandy, tzv. eau de vie (živá voda).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

firo

 

Zdroj, foto:

 

6. červenec 2020
Dnes má svátek Mistr Jan Hus

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže