VĚCI, KTERÉ ZÁŘÍ – ty potřebujeme!
Václav Cílek nás zve na další objevitelskou výpravu.
Tentokrát povolal posily z uměleckého světa:
Petra Nikla a Františka Skálu.
S bohatým obrazovým doprovodem vydává Dokořán.
Václav Cílek je sice primárně geolog, celoživotně však usiluje o propojování humanitních a přírodovědných oborů a obecně o rozšiřování způsobů, jakými uvažujeme o světě. Je možná historicky jediným geologem, který působil na Akademii výtvarných umění. V jeho díle najdeme přesahy směrem ke krásným uměním, religionistice, filozofii nebo teologii. Je tomu tak i v případě nové knihy esejů Věci, které září (Dokořán 2023), v níž je mu umění další bránou k porozumění světu.
Autor nám představuje „zářivý svět“, projevující se tvary, barvami a zvuky, jež pronikají do našeho světa a rezonují v něm. A seznamuje nás s jeho zprostředkovateli – s českými a slovenskými umělci, z nichž některé osobně poznal, zejména s Františkem Skálou, Petrem Niklem a letos zesnulým Erikem Binderem. Pokouší se definovat jejich postoj ke světu a pátrá, co je podnítilo k určité tvorbě.
Zasvěceně promlouvá o skalním umění, které má z nějakých příčin podobné motivy v rozličných částech světa, a ukazuje, jak se tímto dědictvím inspiruje František Skála. Nebo osvětluje, proč mají v díle Petra Nikla tak významné místo orchideje a jakou roli hraje u Erika Bindera vizuální dharma. Dvě samostatné kapitoly věnuje secesním umělcům Františkovi Bílkovi a Alfonsu Muchovi, kteří inklinovali k vizionářskému mysticismu.
Připadá vám výběr témat jako zvláštní směs? Takový mix dokáže namíchat právě Václav Cílek. Často začíná u svého domovského oboru geologie, aby nás zavedl až k botanice, magii a vesmíru. Výsledkem je myšlenkový proud nečekaných, silných zážitků.
Pražské uvedení knihy za účasti Václava Cílka, Petra Nikla a Ondřeje Smeykala proběhlo v úterý 7. listopadu 2023 od 18 hodin ve Studiu Citadela, Klimentská 16, Praha 1. A možná přijde i František Skála!
Ostravské setkání s Václavem Cílkem se uskutečnilo ve čtvrtek 26. října 2023 od 16.30 v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz, Smetanovo náměstí 222/8.
foto: Edita Volková
Václav Cílek: VĚCI, KTERÉ ZÁŘÍ. O malých zasvěcencích, podivínech a vizionářích a o tichém bílém proudění starým kosmem (anotace)
Nejnovější kniha esejů Václava Cílka vznikala neplánovaně během covidových let. Hlavním impulsem byla Cílkova spolupráce se současným slovenským undergroundovým fotografem a sběratelem umění Ivanem Zubaľem, jenž ho seznámil s okruhem slovenských výtvarníků v čele s Erikem Binderem. Podobně smýšlející lidé a věci se přitahují, a tak se na tyto výpravy do uměleckého prostředí začaly přirozeně nabalovat další osobnosti a současné i dávné příběhy – Petr Nikl a jeho spiritismus bez duchů, výstřední František Skála, magický František Bílek či vizionář Alfons Mucha. Nejedná se však o kunsthistorické výklady, Cílek vnímá umění jako další cestu k porozumění světu. K čemu jsou dobří Slováci? Jakou roli hráli při vzniku Československa svobodní zednáři? Jsou orchideje inteligentnější než hmyz? Proč pláčeme před obrazy? Vzdalujeme se od světelné osy lidských dějin? Možná v této knize nedostanete na všechny tyto a další otázky jednoznačnou odpověď, ale dozvíte se, že věci, které září, potřebujeme.
Ilustrace Petr Nikl, František Skála, Zdeňka Sůvová, Lucie Straková, Ondřej Smeykal
Fotografie Václav Cílek, Jan William Drnek, Ivan Zubaľ, Michal Bartoš, Jarmila Mucha Plocková, Stanislav Chládek
Obálka, grafická úprava a sazba Martin Radimecký
Jazyková redakce Tereza Ješátková. Odpovědný redaktor Marek Pečenka
280 stran, 32 stran barevné přílohy, MOC 399 Kč. Vychází i jako e-kniha
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2023
První vydání
www.dokoran.cz
Geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek (1955) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že „svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí“. Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů. Od roku 1990 působí v Geologickém ústavu Akademie věd ČR, jehož byl v letech 2004–2012 byl ředitelem.
Ukázka z knihy: https://www.dokoran.cz/ukazky/1694772308.pdf
Zdroj, foto: Magdalena Rudolová