Všechno, co jste kdy chtěli vědět o kávě (ale báli jste se zeptat)…

Káva je druhou nejobchodovanější komoditou na světě. Předběhla ji pouze ropa, která samozřejmě nechutná ani trochu dobře. Zato bez kávy si nedokáže mnoho lidí představit ani den bez ohledu na to, na kterém kontinentu žije. Zatímco na severu ji mají rádi horkou ve velkých šálcích, čím blíže k rovníku, tím intenzivnější je chuť, ale porce kávy v šálcích jsou menší. Kromě povzbuzujících účinků má káva další prokázané příznivé účinky na naše zdraví a dokonce ji lze považovat za dietní nápoj, protože šálek černé kávy má pouze 1 kalorii.

FOTO iStock kava 2 lowes

Každý si najde svoji chuť
Tak jako v mnoha jiných oblastech, i u kávy platí staré známé - kolik lidí, tolik chutí. Někteří mají rádi intenzivní a výrazné chutě, umí ocenit i hořčejší nebo kyselejší kávu. Jiným vyhovuje vyváženost chutí. Podle Václava Faltuse z pražírny Zlaté Zrnko se dost výrazně liší chuťové preference žen a mužů. „Netvrdím, že to platí stoprocentně, ale podle toho, co si dámy u nás kupují pro sebe a co pro své polovičky nebo kolegy, bych řekl, že ženy oceňují zajímavé chutě káv s původem a muži mají raději kávu jednodušší chuti.“
V kávových směsích, které více chutnají ženám, obvykle převažují arabiky z různých koutů světa a robusty je v ní méně, pokud vůbec. Naopak, pánům vyhovují kávy s vyšším obsahem robusty. „Nejsou to dvě rozdílné odrůdy, ale dva druhy kávy, které se liší počtem chromozomů. Jelikož arabika jich má 44, má i více různých chutí. Robusta jich má 22, ale má více kofeinu a je méně kyselá,“ doplňuje Václav Faltus.

Otestujte se:
Jste opravdovým znalcem kávy?

 

 

1. Je káva ovoce nebo bobulovina?
A) Ovoce
B) Bobulovina

2. Jaká káva má nejvíc kofeinu?
A) Malé silné espreso
B) Lungo, protože čím déle se káva extrahuje, tím více kofeinu se z ní uvolní.

3. Jaký druh kávové kultury převládá v Čechách?
A) Multikulturní, máme rádi italský, balkánský, severský i americký způsob přípravy.
B) Česko nemá kávovou kulturu.

4. Jaký je rozdíl mezi arabikou a robustou?
A) Jsou to dvě rozdílné odrůdy.
B) Jsou to dva druhy kávy, které se liší počtem chromozomů a paletou chutí.

5. Jsou kávová zrna před pražením téměř bez chuti?
A) Ano, káva uvolňuje aromatické oleje až pražením.
B) Ne, už čerstvě zelená zrna mají svou specifickou chuť ovlivněnou podnebím místa, kde rostly.

6. Která káva má více kofeinu?
A) Robusta
B) Arabika

7. Která země je největším producentem kávy?
A) Brazílie
B) Srí Lanka

8. Na finální chuť a kvalitu zrna má vliv:
A) Způsob pražení a tloušťka pomletí zrna v kombinaci s kvalitou vody
B) Nadmořská výška a půda, kde se káva pěstovala, způsob jejího pražení, uskladnění, tloušťka pomletí a doba a způsob extrakce

9. Jaké prestižní ocenění může získat pražírna za kvalitu své kávy?
A) Awards for Great Quality
B) Great Taste Awards

10. Jaká je ideální teplota vody na zalití espressa?
A) 90 – 96 °C
B) 100 °C

 

www.zlatezrnko.cz

 

 

Produktové tipy – slovenská káva Zlaté Zrnko

JIRINAKAVA30JIRINAKAVA40JIRINAKAVA50JIRINAKAVA50

Řemeslná pražírna Zlaté Zrnko nabízí prémiové, ručně sbírané kávy s původem, směsi namíchané podle nejoblíbenějších chutí, směsi 100% arabica a směsi arabica s robustou, pro všestranné použití do kaváren, domácích a kancelářských espresso kávovarů, jakož i kávy pražené na alternativní přípravu.

Káva Zlaté Zrnko - Brazílie, 200 gramů, cena 179 Kč.

Káva Zlaté Zrnko – Brazílie: je vybraná směs brazilských káv s příjemnou nasládlou chutí. Má dobrou viskozitu a sladké aromatické vůně kakaa, mandlí a lískových oříšků, které se rozvíjejí do různých nádechů zralého ovoce. Dlouhotrvající dochuť odhaluje chuť sladu a vanilky.

Ocenění: Vítěz 1 hvězdy na Great Taste Awards 2019 v kategorii espresso. Vítěz stříbrné medaile na International Taste Awards 2020 v kategorii espresso.

Původ: Lahodná Brazílie je káva s původem, je směsí arabica, kvalita Extra Fine Cup. Kávy s původem Zlaté Zrnko jsou vybírány odborníky na kvalitu a degustátory, proto získáváme ty nejzajímavější kávy z výjimečných kávových zemí a oblastí. Farmáři za tak výjimečnou kvalitu dostávají zaplaceno více, než je běžné prostřednictvím Fairtrade.

Naše zkušenost: Káva Zlaté Zrnko – Brazílie je oblíbená klasika, velmi jemná, má vyváženou a příjemnou chuť.
E-shop a více info najdete na webu: www.zlatezrnko.cz

Káva Zlaté Zrnko – Kuba, 200 gramů, cena 199 Kč.

Káva Zlaté Zrnko – Kuba: výrazné tělo této kávy nabízí znatelnou chuť kakaa a tabáku, s náznaky lískových ořechů. Výjimečná chuť, která se od ostatních káv výrazně liší, je charakteristická pouze pro Kubu.

Ocenění: Vítěz 2 hvězd na Great Taste Awards 2019 v kategorii espresso. Vítěz stříbrné medaile na International Taste Awards 2020 v kategorii espresso.

Původ: Kuba je káva s původem, pochází z jihovýchodní části ostrova, z horského pásma Sierra Maestra. Kávy s jediným původem Zlaté Zrnko jsou vybírány odborníky na kvalitu a degustátory, proto získáváme ty nejzajímavější kávy z výjimečných kávových zemí a oblastí. Farmáři za tak výjimečnou kvalitu dostávají zaplaceno více, než je běžné prostřednictvím Fairtrade.

Naše zkušenost: Káva Zlaté Zrnko – Kuba je oblíbená nejen u mužů pro svou nahořklou tabákovou dochuť, ale také u všech, kteří ocení nahořklou kávu, která se liší od ostatních.
E-shop a více info najdete na webu: www.zlatezrnko.cz

Káva Zlaté Zrnko - Emílie, 200 gramů, cena 149 Kč.

Káva Zlaté Zrnko – Emílie je energická směs 100% arabica rafinované konzistence. Čistá a hladká chuť kakaa s jemnou příchutí acidity. Šálek této kávy vás ohromí vůněmi ořechů a pečeného chleba.

Ocenění: Vítěz 1 hvězdy na Great Taste Awards 2018 v kategorii espresso.

Původ: Káva Emílie je směs 6 až 7 káv s původem, 100% arabica. Každá směs Zlaté Zrnko je výsledným souzněním chutí káv, z nichž je složena a je namíchána podle chutí lidí. Směsi Zlaté Zrnko míchají italští odborníci v laboratořích přímo v přístavu. Míchají se z různých zdrojů tak, aby každý měsíc, každý rok měly stejnou výslednou chuť.

Naše zkušenost: Káva Zlaté Zrnko – Emílie je naše nejvyváženější káva, která nikoho neurazí a je vhodná na lahodné espresso i do mléčných nápojů. Nemá ovocné (kyselé) chutě ani přílišnou hořkost. Zlatý střed.
E-shop a více info najdete na webu: www.zlatezrnko.cz

Káva Zlaté Zrnko – Marie, 200 gramů, cena 149 Kč.

Káva Zlaté Zrnko – Marie - má ohromující tělo. Velkorysá ovocná acidita připomínající chuť zralých citrusových plodů. Ucítíte jemné koření v sladké medové dochuti. V kapučínu uvolňuje příjemně sladké náznaky zázvoru.

Ocenění: Vítěz 1 hvězdy na Great Taste Awards 2019 v kategorii espresso. Vítěz zlaté medaile na International Taste Awards 2020 v kategorii espresso.

Původ: Káva Marie je směs 6 až 7 káv s původem 100% arabica. Každá směs Zlaté Zrnko je výsledným souzněním chutí káv, z nichž je složena. Směsi Zlaté Zrnko míchají italští odborníci v laboratořích přímo v přístavu. Míchají se z různých zdrojů tak, aby každý měsíc, každý rok měly stejnou výslednou chuť.

Naše zkušenost: Káva Marie zastupuje jemně ovocné spektrum směsí 100% arabica. Je příjemně ovocná s jemnou hořkostí v dochuti. Vhodná pro kávové gurmány.

 

8. prosinec 2021
Dnes má svátek Květoslava

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

logomotylek