Černočerná komedie „Já, Tonya“

Já, Tonya
(I, Tonya)

USA – 2017;                                        
Délka: 120 minut
Premiéra: 1. března 2018

Ja Tonya VIZUAL 2
Režie: Craig Gillespie  
Hrají: Margot Robbie, Allison Janney, Sebastian Stan

 

Černočerná komedie „Já, Tonya“ přináší divoký a stěží uvěřitelný příběh, který by vydal hned na několik životů. Vzestup z ničeho až na vrchol, touhu, vášeň, pád na samotné dno a jeden z největších skandálů sportovní historie. Tonya Harding patřila svého času mezi nejlepší krasobruslařky světa, všichni si ji ale budou navždy pamatovat ve spojení s šokujícím útokem na její soupeřku Nancy Kerrigan. V hlavní roli provokativní a kontroverzní Tonyi exceluje Margot Robbie, která zazářila jako blonďatá sexy manželka Vlka z Wall Street a jako komiksová Harley Quinn v Sebevražedném oddílu.


Stejně fenomenální je ve filmu Allison Janney, která za svou roli získala Zlatý Glóbus pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli.
Film „Já, Tonya“ nabízí komedii i drama a jeho hlavní hrdinku, s veškerou její dravostí a nezkrocenými emocemi, prostě nelze nemilovat. Výbušná, konfliktní a impulzivní Tonya Harding měla do běžné představy cukrkandlové mrkací panenky a princezničky tančící na ledě hodně daleko. Vztyčený prostředníček místo pukrlete, cigáro místo iontového nápoje, vyceněné tesáky místo líbezného úsměvu. Asi víc zvíře, než kráska. Přesto se z naprosté nicoty zapomenutého amerického maloměsta vypracovala na krasobruslařskou šampionku, jako první Američanka skočila trojitého Axela a uměla diváky i americkou komentátorskou obdobu Petra Vichnara přivést do extáze. V zádech ale měla šílenou a drsnou matku (Allison Janney), učebnicového původce všech možných neuróz, psychóz a hromady dalších poruch osobnosti. Tonyina vlastní nespoutanost, její okolí i život opravdový holky z vidlákova nakonec nad zářivými sportovními flitry zvítězili. Tonya Harding proto vešla do historie díky spojení s brutálním útokem na její olympijskou soupeřku Nancy Kerrigan. Organizovala ho sama, věděla o něm nebo se jen stala obětí následné štvanice? Útok byl nedomyšlený, ještě hůře provedený a stal se naprostou senzací.  

iTonya 08024
„Já, Tonya“ je i přes lehce děsivé téma a neuvěřitelný životní příběh především zábavná nekorektní podívaná plná temperamentu, černého humoru, skvělých postav, odpíchnutých skoků a retrokostýmů z přelomu 80. a 90. let. Snímek provází bezpočet filmových cen a nominací, včetně Zlatého Glóbu pro Allison Janney a dalších dvou nominací Zlatý Glóbus pro Nejlepší film v žánru komedie nebo muzikál a Nejlepší herečku v hlavní roli (Margot Robbie)   


SYNOPSE

Natočený na základě neuvěřitelných, ale přesto skutečných událostí, JÁ, TONYA je temně laděný komediální příběh americké krasobruslařky Tonyi Harding a jednoho z nejsenzačnějších skandálů sportovní historie. Přestože se Harding stala vůbec první Američankou, která dokázala skočit v závodě trojitého axela, její odkaz zůstal navždy spojen s neslavným, špatně promyšleným, a ještě hůře provedeným útokem na olympijskou soupeřku Nancy Kerrigan.
JÁ, TONYA režiséra Craiga Gillespieho přináší absurdní, drzé a nemilosrdné vyobrazení života a kariéry Tonyi Harding se všemi dosud neznámými i nechvalně proslulými okamžiky slávy. Film zdobí úchvatná proměna Margot Robbie v ohnivou Tonyu a mistrovský výkon Allison Janney v roli její neúprosné matky LaVony.  

iTonya 01486
NEUVĚŘITELNÝ PŘÍBĚH TONYI HARDING . . .

V roce 1991 Tonya Harding vyhrála mistrovství Spojených států v krasobruslení a stala se vůbec první ženou, která v závodě úspěšně skočila trojitého axela. O tři roky později se zapletla do největšího skandálu sportovní historie a po nechvalně proslulém útoku na soupeřku Nancy Kerrigan při národní kvalifikaci v Detroitu byla navždy vyloučena z Americké krasobruslařské asociace. Útok zorchestroval Harding exmanžel Jeff Gillooly a jeho neohrabaní kumpáni, včetně Shawna Eckardta, Tonyina bývalého bodyguarda.

 

Sága Tonyi Harding stvořila svět 24hodinových televizních zpravodajských cyklů a definovala tak celou éru kabelového vysílání, jež zaplnily ty nejvíce šokující skandály ze světa sportu, zábavy i politiky, do posledního dechu rozebírané na obrazovkách kanálů jako CNN a bulvárních zpravodajských pořadů Hard Copy a A Current Affair.

 

Kdo byla Tonya Harding ve skutečnosti? Co tušila o útoku na Nancy Kerrigan a kdy se o něm dozvěděla? Bez nejmenších pochyb byla Tonya opravdovým sportovním talentem, vyrostla ovšem na špatné straně života, v americkém severozápadě v domácnosti plném násilí. Na rozdíl od své soupeřky Nancy Kerrigan rozhodně nenaplňovala představy veřejnosti o typické krasobruslařce. Byla ale skutečně tím chladknokrevným monstrem, kterého z ní udělala média?

 

Černá komedie JÁ, TONYA režiséra Craiga Gillespieho (Lars a jeho vážná známost), a producentky Margot Robbie (Sebevražedný oddíl, Vlk z Wall Street) sleduje vývoj titulní hrdinky od věku čtyř až do 44 let.

 

„Tonyin příběh byl prvním velkým mediálním skandálem 24hodinového zpravodajství. Udál se těsně před tím, než padly verdikty v případu O. J. Simpsona a podobu médií navždy změnily,“ vysvětluje Robbie. „Média udělala z příběhu senzaci, poštvávala Nancy a Tonyu proti sobě, přestože byly obě mimořádné sportovkyně. Že mohlo k něčemu tak brutálnímu dojít v ladném světě krasobruslení, působilo paradoxně. I sama Tonya, jako výrazná a energická sportovkyně, představovala v disciplíně, která očekávala líbeznost a křehkost, neobvyklou výjimku. Lidé na ní měli jasně vyhraněný názor – buď ji milovali, nebo nenáviděli – a stali se na jejím příběhu závislí stejně, jako my dnes na televizních reality show.“

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: Bontonfilm, Redakce

23. únor 2020
Dnes má svátek Svatopluk

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek