Úspěšná inscenace Idiota v Rokoku

Úspěšná inscenace Idiota v Rokoku

Idiot N. HorákovuFFFDuFFFD foto A. Hrbková
Pražské divadlo Rokoko uvádí Dostojevského Idiota v režii Pavla Kheka v hlavní roli Myškina s Alešem Bílíkem. Jde o zdařilou inscenaci, která stojí za vidění.


Současná společnost nás nutí věřit, že všechno na světě, tedy i vztahy, jsou jen věcí nabídky, poptávky, šikovné manipulace. Vše lze objednat, koupit, nějak zařídit. Co se ale stane, když se potkáme se skutečnou láskou, která dokáže naplnit duši, srdce, hlavu, vynést nás ke hvězdám, ale nepodléhá naší vůli. Lásku, na kterou se umírá a pro kterou se zabíjí? Právě na to se můžete podívat do Rokoka.

Idiot A. Bílík J. Hána foto A. Hrbková
V hlavní roli knížete Myškina se publiku představuje Aleš Bílík. V dalších úlohách diváci spatří Jiřího Hánu, Ninu Horákovou, Milana Kačmarčíka, Stanislavu Jachnickou, Petru Tenorovou, Annu Theimerovou, Terezu Krippnerovou, Michaela Vykuse, Zdeňka Dolanského, Viktora Dvořáka a Viléma Udatného.
Inscenovat Dostojevského Idiota bylo vždy snem režiséra Pavla Kheka.


„Pro mne je Dostojevskij dramatik, i když nenapsal ani jednu divadelní hru. Ve svých románech zachycuje nejdramatičtější životní situace a podává je čtenáři v maximální uvěřitelnosti. Inscenovat Idiota byl můj celoživotní sen, protože mě tento román celým životem provází. A pokaždé, když se do něj začtu, začnu chápat jednání jeho hlavního hrdiny Myškina. On není bezbarvá postava, on je tak dobrý, až je směšný,“ vysvětluje režisér Khek.

Idiot A. Bílík foto A. Hrbková


Hlavní role se zhostil Aleš Bílík - který si například zahrál po boku Karla Rodena ve filmu Křižáček -  s úspěchem.


„Hodnoty, kterých je Myškin nositelem, jsou tak lidské až nelidské. Pro svou pestrost a hloubku pro mne Idiot představuje jedno z nejzajímavějších literárních děl. Role byla pro mne výzvou. A jsem rád, že představení diváky až dosud zaujalo,“ říká Aleš Bílík

 

 


Zdroj: redakce Jitka Fraňková a MDP

foto: A. Hrbková

28. únor 2020
Dnes má svátek Lumír

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek