Světový režisér Jan Klata s šokujícím Faustem v Divadle pod Palmovkou

Světový režisér Jan Klata s šokujícím Faustem v Divadle pod Palmovkou

Režisér Jan Klata při čtené zkoužce

Jeden z nevýraznějších současných evropských režisérů, držitel prestižní Evropské divadelní ceny Polák Jan Klata uvedl na prknech Divadla pod Palmovkou jedno nejzásadnějších děl evropské kultury Goethova Fausta v překladu Otakara Fischera. Jako hostující režisér inscenoval vlastní adaptaci tohoto kanonického díla, která zpracovává obě dvě části dramatické básně Johana Wolfganga Goetha.


Režisér Jan Klata byl ředitelem Národního divadla Stary Teatr v Krakově. Režíroval s velkým úspěchem mj. ve Štýrském Hradci, Düsseldorfu, Berlíně, Bochumi, Drážďanech, moskevském MCHATu. Jeho inscenace jsou zvány na významné evropské i světové festivaly Biennale v Benátkách, festival Pařížský podzim, Světový divadelní festival v Shizuoka pod horou Fuji, WuZhen festival, festivaly v Madridu, Dublinu, Soulu, Buenos Aires, Minsku, Berlíně, Pekingu a další. Českým divákům se představil např. v roce 2016 na Palm Off Festu s inscenací Nepřítel lidu, která byla vysoce ceněna jak diváky, tak odbornou kritikou.


Jan Klata je znám svým osobitým přístupem ke klasickým textům. Jeho výklady reflektují aktuální problémy společnosti a světa. Klatova inscenace v Divadle pod Palmovkou prozkoumává otázku dobra a zla v našem současném světě šokujícím způsobem  Faust ve skvělém podání Jana Teplého je mistrem pohybu, Markétka je jednonohá na invalidním vozíku…Na jevišti se i tančí a zpívá…


Jan Klata si ke spolupráci přizval i polský tým. Scénograf Miroslaw Kaczmarek od svého debutu v roce 2001 vytvořil vizuální podobu více než 150 divadelních inscenací. Svá výtvarná díla prezentoval na individuálních i skupinových výstavách v Polsku a Německu – mj. v Poznani, Lodži, Varšavě, Bonnu, Stuttgartu či Frankfurtu nad Mohanem. V roce 2012 byl nominován v rámci prestižní ceny Paszport časopisu Polityka v kategorii divadlo. Od roku 2015 vyučuje multimediální umění na Akademii divadelních umění (dříve PWST) v Krakově. Choreograf Maćko Prusak debutoval jako herec v polovině devadesátých let v divadle Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, se kterým byl poté umělecky spjatý téměř deset let. Od roku 2003 se zabývá především choreografií a scénickým tancem v činoherních inscenacích. S Divadlem pod Palmovkou spolupracoval poprvé v roce 2017, kdy vytvořil choreografii pro inscenaci Jana Klaty Něco za něco. Poté se v Divadle pod Palmovkou jako choreograf podílel také na inscenacích Michala Langa Žítkovské bohyně (2018) a Rok na vsi (2019).


Z představení Fausta odcházejí diváci šokovaní i okouzlení neobvyklým pojetím slavného díla.

Režie a divadelní adaptace:        Jan Klata
Překlad:                                   Otokar Fischer
Výprava:                                 Mirek Kaczmarek
Choreografie:                           Maćko Prusak
Dramaturgie:                            Iva Klestilová a Ladislav Stýblo
Hrají:                                      Jakub Albercht, Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Martin Hruška, Jan Hušek, Milan Mikulčík, Jan Teplý, Ondřej Veselý, Kamila Trnková, Ivana Wojtylová, Adam Vacula, Jan Vlasák

 


Zdroj: redakce a Divadlo pod Palmovkou

18. únor 2020
Dnes má svátek Gizela

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek