České babičky a dědečkové jsou stále aktivní

České babičky a dědečkové jsou stále aktivní

Jak to tenkrat bylo img foto
Nejvíce času tráví prarodiče se svými vnoučaty a dále zahrádkařením nebo kutilstvím, vyplývá z průzkumu specializovaného obchodu na dárky pro prarodiče Babičkářství, který byl realizován v první polovině tohoto roku.
V České republice žije podle údajů Českého statistického úřadu téměř dva miliony seniorů, tedy osob starších 65 let (konkrétně 1.932.412 seniorů), z toho více než 58 % žen (data k 31.12. 2015). V současné době je přes 18 % českých obyvatel starších 65 let a a v roce 2030 to bude pravděpodobně až 23 % populace. 2,1 % obyvatel starších 65 let je stále pracovně aktivních.

Jak to tenkrat bylo komplet hra 2
„Odchodem z aktivního pracovního života ztrácí člověk svůj pravidelný pracovní program a je důležité, aby si vytvořil vlastní životní náplň. Starší věk rozhodně neznamená konec aktivního života. Naopak, je důležité mít koníčky, vzdělávat se a být v kontaktu s rodinou a přáteli,“  říká PharmDr. Monika Kopřivová, zakladatelka specializovaného obchodu na dárky pro seniory babickarstvi.cz a doplňuje: „Průzkum nám ukázal, že až 35 %  českých babiček chodí na výlety, 30 % jezdí na dovolenou, 20 % se pravidelně vzdělává a 19 % pravidelně cvičí. Z českých dědečků je celých 63 % domácích kutilů, 60 % si rádo a často hraje s vnoučaty, 46 % se věnuje zahrádkaření, 40 % jezdí na dovolenou po České republice a 31 % jich jezdí na kole.“
Od roku 1999 můžeme slavit 1. října Mezinárodní den seniorů, který byl vyhlášen tehdejším generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem. Den seniorů je oslavou všeho, co společnosti přináší starší věk a zároveň na problematiku seniorů upozorňuje širokou veřejnost.


Kolik utrácíme za dárky pro prarodiče?
Za dárky pro prarodiče ročně lidé utratí průměrně 1000 Kč a  ¼ obyvatel kupuje dárky do 2000 Kč. 80% lidí koupilo v posledním roce jako jeden z dárků pro babičku květiny, následují potraviny a vybavení do domácnosti. 61 % lidí koupilo dědečkovi jako dárek alkohol.
35 % babiček rádo hraje společenské hry a potvrzuje to fakt, že již dávno neplatí, že hraní deskových her je výsadou jen těch nejmenších. Dnešní moderní deskové hry jsou pro svou širokou rozmanitost stále významnější a vyhledávanější formou trávení volného s rodinou a všemi blízkými. Pomáhají rozvíjet “mozkové závity” a přinášejí všem nové dojmy a zážitky, které se navíc mění se sestavou hráčů, protože každá další zúčastněná mysl otevírá nové obzory.
„Výběr dárků pro babičky a dědečky není jednoduchý pro nikoho z nás. Ať už se jedná o koupi dárku k narozeninám, na Vánoce nebo k Mezinárodnímu dni seniorů. V naší nabídce stále myslíme na to, co by právě prarodičům udělalo radost. Pro starší generaci je především důležité setkávat se s těmi nejbližšími, mít možnost popovídat si a zavzpomínat,“ sdělila Monika Kopřivová a doplňuje: „Letos jsme proto uvedli na trh originální společenskou hru pro babičku, dědečka a celou rodinu s názvem „Jak to tenkrát bylo?“ Hra obsahuje karty s retro fotografiemi, které inspirují k vyprávění příběhů a ukazují, jaké to dříve bylo. Babička s dědečkem si tak spolu s celou rodinou příjemně zavzpomínají a všichni se dozvědí často zapomenuté příběhy z rodinné historie. Tato zábavná hra díky vzpomínání pomáhá také rozvíjet paměť.“

 

Zdroj, foto:
PharmDr. Monika Kopřivová
•         majitelka specializovaného obchodu na dárky pro seniory babickarstvi.cz
•         autorka originání hry pro babičku, dědečka a celou rodinu Jak to tenkrát bylo?
•         autorka úspěšných knih Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj
Český statistický úřad, průzkum Babičkářství 2016

6. srpen 2020
Dnes má svátek Oldřiška

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže