Herci ze Švandova divadla uvedli Kauzu pražské kavárny

Herci ze Švandova divadla uvedli Kauzu pražské kavárny

3 Tomáš Petřík Andrea Buršová Natálie Řehořová foto Alena Hrbková repro zdarma

Pražská kavárna. Jedni ji brání, druzí ji haní. Svůj šálek kávy, na jehož dně lze zahlédnout obrysy dějů současných i budoucích, teď v pražském Švandově divadle nabízejí oběma táborům. Autorská inscenace herců smíchovské scény Kauza pražské kavárny tu pod vedením mladého tvůrce Jacoba Erftemeijera vznikla jako kolektivní dílo, složené z postřehů, vtipů a hereckých improvizací. Premiéra hry byla 28. dubna ve sklepním Studiu. To se díky Kauze pražské kavárny změnilo v prostor otevřený fantazii, humoru a svobodné hře se vším, co s sebou okřídlené slovní spojení „pražská kavárna“ nese.
 
Možná jste si toho ještě nevšimli, ale v roce 2018 se v České republice začali ztrácet lidé. Kam zmizeli? Má v tom snad prsty jezevec, který brousí kolem a touží být nesmrtelný? Pomohlo by objasnění případu, kdyby se povedlo rozšifrovat některá „klíčová slova“? Jak to vnímá venkov? A co říká hlas lidu? I o tom bude vyprávět inscenace Kauza pražské kavárny, zábavná hra na pomezí detektivky, komedie a hororu.

5 Petr Buchta Andrea Buršová Tomáš Petřík Marek Pospíchal Martina Krátká Natálie Řehořová foto Alena Hrbková repro zdarma 

Povaleči z kaváren, do polí a továren! 

 

„Hlavní inspirací k vytvoření inscenace byl především její název a s ním i to, co se právě teď ve společnosti děje. A tak jsme si dali tu práci a začali společně pátrat, jak snadno nebo obtížně se lze do takové kavárny dostat a jak z ní zase bez úhony vyjít ven,“ říká Jacob Erftemeijer, režisér a spoluautor hry, který ve Švandově divadle působil zatím hlavně jako herec. A dramaturgové Martin Sládeček a Martina Kinská k tomu dodávají:  


„Fascinuje nás, že heslo ´Povaleči z kaváren, do polí a továren!, populární hlavně v padesátých letech minulého století, je teď znovu slyšet – a zaznívá dokonce přímo z Hradu! A pražská kavárna, to je přece hotový případ pro detektiva: kdekdo o ní mluví, ale nikdo neví, kam až sahají její prsty a výroky. Ale někde tu přece být musí. A může kdykoli udeřit. Nebo může být kdykoli udeřena.“

6 Andrea Buršová Martina Krátká foto Alena Hrbková repro zdarma 

Objasnit tento záhadný jev v prostoru podzemního Studia pomáhá nyní Jacobu Erftemeijerovi dalších šest herců Švandova divadla. Svoje nápady mu přinesli a v inscenaci hrají Andrea Buršová, Martina Krátká, Natálie Řehořová, Petr Buchta, Tomáš Petřík a Marek Pospíchal. Jejich dobrodružné pátrání bude pokračovat při nejbližších reprízách, které jsou naplánovány na 7. a 21. května.

 

 

 

 

Foto: Alena Hrbková

Zdroj: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

2. červenec 2020
Dnes má svátek Patricie

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže