Oslava 100 let republiky

Oslava 100 let republiky

100let 2

 

V neděli 28. října od symbolických 19:18 v horní části Václavského náměstí v Praze uskuteční nejpodstatnější společenská událost v rámci oslav stoletého výročí republiky - "OSLAVA 100 LET REPUBLIKY", kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

 

Nepůjde o hudební show, ale pásmo promluv předních českých osobností, byť na akci nebudou chybět ani skvělí hudebníci. Organizátoři očekávají účast zhruba 20 000 lidí.

 

Občanská oslava svátku republiky se uskuteční v dalších asi 80 městech a obcích po celé republice.

Aktuální stručnou verzi programu se seznamem potvrzených hostů je přikládám v příloze.

 

S promluvami věnovanými české minulosti, současnosti i budoucnosti vystoupí na Václavském náměstí přední české osobnosti, např.: PETR PITHART, ŠIMON PÁNEK, TOMÁŠ SEDLÁČEK, MAREK ORKO VÁCHA, JIŘÍ PADEVĚT či PAVEL JUNGWIRTH, MICHAL STEHLÍK, KOVY, ale také TOMÁŠ KLUS, GIPSY.CZ, bývalá romská poslankyně MONIKA MIHALIČKOVÁ či DOMINIK HAŠEK. Na akci promluví i stoletá pamětnice VLASTA ŠRŮTKOVÁ, narozená v říjnu 1918.

 

„Chyběla nám velká veřejná událost, na níž by přední české osobnosti zhodnotily odkaz uplynulých sta let, pojmenovaly největší výzvy naší současnosti a zamyslely se nad naší budoucností. Právě tak lze výročí 100 let republiky náležitě uctít. Vypadá to, že naše oslava bude jakousi přirozenou a důstojnou protiváhou k televiznímu programu onoho večera,“ uvedl předseda spolku Mikuláš Minář.

 

Na akci zazní příspěvky věnované např. těmto tématům:
• Živý odkaz první republiky
• Ideály a hodnoty TGM a Václava Havla
• Jak jsme přišli o demokracii v letech 1945-48
• Odkaz roku 1989, očekávání splněná a nenaplněná
• Vývoj v ČR po roce 1989
• Význam občanské společnosti pro kvalitu demokracie
• Velké výzvy budoucnosti: technologické, ekonomické, ekologické
• Co je to zdravé vlastenectví? Kdo jsme my Češi?
• Společenská role vědců
• Budoucnost českého školství
• Mladí lidé: Jaká je moje vize pro ČR?

 

„Chceme se podívat na svou minulost a budoucnost z nadhledu – abstrahovat od současného politického hemžení, ale zároveň pravdivě pojmenovat podstatné rysy naší nynější skutečnosti. Půjde o oslavu a zamyšlení, nikoli o demonstraci či politickou manifestaci. Konečně si přejeme, aby nešlo jen o vzpomínání, nýbrž aby byly všechny příspěvky svým způsobem aktuální,“ dodal Mikuláš Minář.

 

V závěru akce představí spolek Milion chvilek pro demokracii svou vizi tří klíčových demokratických hodnot „pro druhou stovku“.

 

Součástí pražské oslavy i regionálních je Happening TŘI ŠPEJLE, který spočívá ve vztyčení jehlanu v národních barvách. Tři špejle symbolizují tři pilíře demokracie.

FACEBOOKOVÁ UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/253704055291076/


MAPA ZAPOJENÝCH OBCÍ: http://bit.ly/OSLAVA_MAPA


HAPPENING TŘI ŠPEJLE: http://www.trispejle.cz

 

8. červenec 2020
Dnes má svátek Nora

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže