Týmy s nevidomými lezci změřily síly při závodech Nekoukej a lez O.K.!

Týmy s nevidomými lezci změřily síly při závodech Nekoukej a lez O.K.!

GE Volunteers 2

V neděli 17. dubna 2016 soutěžili nevidomí v lezení na umělé lezecké stěně. Už 6. ročníku se zúčastnilo 11 tříčlenných týmů, složených z nevidomého, dospělého bez zrakového hendikepu a dítěte. V prostorách pražského lezeckého centra SmíchOFF nechyběl ani doprovodný program včetně degustace poslepu, labyrint a novinka – zvuková střelba. Celou akci uspořádali lidé z dobrovolnické organizace GE Volunteers.

Cílem závodů Nekoukej a lez O.K.! bylo zdolat lezeckou stěnu, vysokou 15 metrů. Díky páskám přes oči měli členové všech týmů při lezení stejné podmínky. Ať už jsou zrakově hendikepovaní, nebo ne. Závody jsou vyvrcholením dvouměsíčních příprav a usilovných tréninků. S přípravou soutěžícím pomáhali organizátoři akce – dobrovolnická organizace GE Volunteers a lezecké centrum SmíchOFF.

„Tréninky pro zájemce pořádají dobrovolníci z naší organizace až třikrát týdně. Chodí na ně začátečníci i pokročilí nevidomí lezci, kteří mají tento sport jako celoročního koníčka. Už při trénincích se naučí spolupracovat ve smíšených týmech. Zdraví i nevidomí lezci lezou při závodech se zakrytýma očima a řídí se radami parťáků pod stěnou.“ říká Zuzana Pokorná z organizace GE Volunteers a dodává: „GE Volunteers s organizacemi pro nevidomé spolupracuje už 6 let. Od té doby se lezci neustále zlepšují a závody jsou stále kvalitnější.“

„Tohle je jeden z mála sportů, kde se obejdu bez vodiče, kterého bych například u lyžování potřeboval. Při lezení mě parťák jistí na laně, jinak je to jen na mých schopnostech. To je pro mě hlavní důvod, proč se lezení na stěně věnuji,“ říká jeden z nevidomých účastníků závodu Ivo Budil, který se lezení věnuje již šest let.

Součástí závodů Nekoukej a lez O.K.! je každoročně doprovodný program. Letos si návštěvníci lezeckého centra mohli projít labyrint se zavázanýma očima za pomoci bílé hole, zažít zvukovou střelbu nebo si mohli vyzkoušet stolní hry pro nevidomé či poslepu degustovat čokoládu.

O GE Volunteers
Dobrovolnická organizace GE Volunteers je důležitou součástí společenské odpovědnosti GE Money Bank. Každý rok odpracují zaměstnanci banky, jejich rodinní příslušníci a přátelé na projektech zaměřených na podporu znevýhodněných osob a dětí, seniorů a na ochranu životního prostředí tisíce hodin. Počet akcí realizovaných každý rok v jednotlivých regionech už překročil dvě stovky. Na přímou pomoc je navázána i pomoc finanční z grantového Programu podpory potřebných.

 

Zdroj, foto: GE; Ogilvy

25. únor 2020
Dnes má svátek Liliana

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek