Světový den srdce 29.9. a diabetici

Světový den srdce 29.9. a diabetici

 

2/3 diabetiků umírají na onemocnění srdce
Nejen jim připomene důležitost prevence Světový den srdce

Dle dat Českého statistického úřadu umírá v České republice téměř polovina z nás na srdečně-cévní onemocnění (KVO). Toto procento výrazně zvyšují diabetici – ve věku nad 65 let podlehnou nemocem srdce a cév 2/3 z nich, infarktu musí diabetici čelit 3x častěji a mrtvici dokonce 4x. Světový den srdce, který slavíme 29. 9., je tak jejich svátkem více než ostatních. Naději jim přináší nová studie, která proběhla v 32 zemích včetně České republiky. Podle jejích výsledků léčba cukrovky GLP-1 agonisty významně snižuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.


Světový den srdce


Světový den srdce, vyhlašovaný každoročně Světovou federací srdce (WHF), se bude slavit ve více než 100 zemích celého světa v pátek 29. září 2017. Srdečně-cévní onemocnění jsou i v České republice zabijákem číslo jedna – umírá na ně více lidí než na rakovinu, poranění, otravy a nemoci dýchací soustavy dohromady . Ale i zde platí, že si nejsou všichni rovni. Zatímco na srdečně-cévní onemocnění umírá 50 % Čechů starších 65 let , u diabetiků to jsou 2/3 ; infarkt jim hrozí 3x častěji  a mrtvice dokonce 4x . Cukrovka je totiž jedním z významných rizikových faktorů onemocnění oběhové soustavy a zdravý životní styl sám o sobě u diabetiků (na rozdíl od mnoha ostatních) nestačí - pomoci musí speciální antidiabetická léčba založená na GLP-1 analogách.


Cukrovka jako rizikový faktor


Hlavními rizikovými faktory srdečně-cévních onemocnění jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a nadváha. Nebezpečí cukrovky spočívá přitom v tom, že u diabetiků se současně vyskytují i další rizikové faktory a pravděpodobnost onemocnění srdce a cév se tak násobí.


„Je bohužel smutnou skutečností, že se zvýšeným rizikem je diabetes doprovázen od svého vzniku. I přes veškeré pokroky moderní kardiologie bohužel stále platí, že diabetici mají ve srovnání s nediabetiky horší prognózu. Klíčem k úspěchu je proto včasná a komplexní léčba samotného diabetu i přidružených rizikových faktorů,“ říká kardiolog prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC.


Prevence srdečně-cévních onemocnění u diabetiků


Základem prevence srdečně-cévních onemocnění zůstává zdravý životní styl. Pro diabetiky je přitom velmi důležitý dostatek pohybu a absence kouření.


Oproti ostatním musí diabetici v rámci prevence dbát na dobrou kompenzaci cukrovky a souvisejících onemocnění, jako jsou nadváha, vysoký krevní tlak a hladiny krevních tuků. K tomu jim pomáhá komplexní antidiabetická léčba založená na GLP-1 agonistech liraglutidu. Ta se nezaměřuje pouze na kompenzaci samotné nemoci. Jejím cílem je pozitivně ovlivnit i srdečně-cévní onemocnění (KVO). Výsledky studie LEADER, která probíhala i v ČR, ukázaly, že u pacientů léčených liraglutidem bylo prokázáno snížení úmrtí ze srdečně-cévních příčin o 22 %, snížení rizika infarktu myokardu nekončícího smrtí o 12 %, snížení rizika mrtvice nekončící smrtí o 11 % a rizika srdečního selhání o 13 %.
Účinnost každé léčby však závisí na zodpovědném přístupu pacienta. Je důležité, aby se diabetici sami zajímali o své zdraví, pravidelně se u svého lékaře informovali o nových možnostech léčby a dodržovali jeho doporučení.

 

Srdečně-cévní onemocnění, diabetes a Češi


1.    50 % Čechů starších 65 let umírá na srdečně-cévní onemocnění
2.    tento průměr zvyšují diabetici – srdečně-cévním onemocněním podlehnou 2/3 nad 65 let
3.    s diabetem 2. typu se léčí na 800 00 (každý rok přibude přes 15 000 nových diabetiků)
4.    diabetici mají 3x vyšší riziko infarktu a 4x vyšší riziko mrtvice

 

21. září 2019
Dnes má svátek Matouš

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek