Projekt Pestrá strava reaguje na alarmující výskyt dětské obezity

Projekt Pestrá strava reaguje na alarmující výskyt dětské obezity

 DSC3375r
Obezita je chronické onemocnění, které dosahuje epidemické proporce. Je jedním z nejvýznamnějších celosvětových zdravotnických problémů ve všech věkových kategoriích. V současné době je nejrozšířenějším metabolickým onemocněním na světě s trvale vzestupným trendem výskytu a je závažnějším problémem než podvýživa.


Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se mezi lety 1980 a 2014 výskyt nadváhy a obezity více než zdvojnásobil. Je předpoklad, že v roce 2030 bude celosvětově až 3,3 miliardy lidí trpět nadváhou nebo obezitou.


V Evropském regionu (2015) trpělo podle údajů WHO obezitou 21,5% mužů a 24,5% žen. Stejná zpráva SZO uvádí, že výskyt nadváhy u dětí do 5 let je 12,4%. Obezita a nadváha postihují v Česku skoro třetinu dětí. Důvodem je i to, že řada školáků má málo pohybu. Průzkum VZP v roce 2015 prokázal, že více než každé čtvrté dítě sedí denně přes dvě hodiny u počítače. Děti také nesportují, až každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku.


Dětská obezita je nejenom závažný zdravotní problém, ale také problém psychosociální. Obézní dítě je velmi často vyčleněno z kolektivu, je terčem posměchu a snadnou obětí šikany. Je důležité zaměřit se na hlavní zdroj dětské obezity v našem světě a tou je rodina a její životní styl.


Projekt Pestrá strava bez zbytečné chemie se snaží již čtvrtým rokem působit na základních školách, kde aktivní formou výživový poradci a nutriční terapeuti s dětmi dělají pro ně trochu netypické svačiny, ale i konzultace pro děti i rodiče, či doporučování netypických receptů školním jídelnám.  

 

JAK PESTRÁ STRAVA BEZ ZBYTEČNÉ CHEMIE PRACUJE?

 DSC3433
Výživoví poradci (akreditovaní MŠMT) a nutriční terapeuti pracují se školami v krajích, kde žijí a mají svoje praxe. Jsou důkladně proškoleni, pracují podle jednotné metodiky, s jednotnými prezentacemi a informacemi. Výživoví odborníci ve školách organizují přednášky, besedy pro rodiče i učitele, ale také hry pro děti. Mnozí poskytují ve školách pravidelné konzultace pro děti a jejich rodiče, školy tak nemají pouze školního psychologa, ale také svého výživového odborníka. Jedná se o aktivity převyšující rámec činností běžně nabízený školami. Nejčastější a nejžádanější aktivitou ve školách, kterou projekt Pestrá strava bez zbytečné chemie poskytuje, jsou Projektové dny – výroba svačin dle doporučených receptů. Jedná se o čtyř hodinový proces probíhající v rámci školního vyučování, kdy děti v maximálním počtu 30 vyrábí po skupinách (5-6 dětí) různé recepty, na ně kreslí reklamu, píší složení, vymýšlí název a finálně prezentují svoji originální svačinu ostatním. Ve většině případů se tyto aktivity dějí ve školních jídelnách, tedy i kuchařky nebo vedoucí školních jídelen mají možnost svačiny ochutnat a zařadit je do nabídky jídel. Aktivita končí ochutnávkou, děti dostanou diplomy, vařečky, a hlavně recepty domů. Cílem je dostat tyto recepty i výběr potravin prostřednictvím dětí do rodin tak, aby se staly součástí jejich stravovacího režimu a nahradili nutričně chudé potraviny. Do projektu se již zapojilo 204 základních škol v České republice, na Slovensku se již také realizovaly první projektové dny pod vedením slovenských odborníků na výživu.

 DSC3399
 „Letos se zaměřujeme kromě jiného i na problematiku spotřeby cukru, která s obezitou souvisí. Děti upozorňujeme na potraviny s nízkým obsahem cukru, jak zjišťujeme, děti pořád v hojné míře konzumují slazené nápoje.“, komentuje Ivana Bednářová. „Snažíme se je během projektových dnů informovat o zdravotních důsledcích a přimět je ke konzumaci pitné vody, která je dostupným a nejlepším řešením. Přicházíme s novými recepty na svačiny, které navrhla výživová poradkyně a autorka kuchařek Štěpánka Čápová a novými recepty pro školní jídelny na různé druhy pokrmů, samozřejmě včetně nových receptů na zpracování ryb“, dodává Bednářová.


Generálním partnerem pro školní rok 2017/2018 je společnost MAKRO Cash&Carry ČR, dále Asociace školních jídelen ČR, Jaroměřická mlékárna, FISH Farm Bohemia a iniciativa www.nemoccukru.cz

 

www.pestrastrava.cz

 

18. září 2019
Dnes má svátek Kryštof

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek