Reprodukční kliniky se chystají na sezónu – lidé chodí na jaře

Reprodukční kliniky se chystají na sezónu – lidé chodí na jaře

OSTRA3
Jaro je za rohem a kliniky se chystají na příliv neplodných párů. Sezónnost se totiž promítá i do oblasti reprodukční medicíny. Nejsilnějšími měsíci jsou pro kliniky reprodukční medicíny březen a duben, a pak září a říjen.


„Nejvíce párů toužících po potomkovi k nám chodí na jaře a na podzim. Na jaře působí příroda, vše kolem rodí, počasí, svítí sluníčko a vzrůstá optimismus a chuť pustit se do procesu, který povede k vytouženému dítěti. Vše kolem páry vybízí, aby se stali také rodiči,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., specialista ostravské kliniky Reprofit. Podle něj chodí na jaře až o 30 % párů více než v jiných obdobích roku. Příprava na celý proces zavedení embryí trvá 6–8 týdnů. Lidé, kteří chodí v březnu, tak případně počnou kolem května a rodí v únoru.


Podle sexuologa, androloga a gynekologa MUDr. Pavla Turčana má tento jev fyziologickou příčinu. „V těchto měsících je u mužů tvorba testosteronu, mužského pohlavního hormonu, vyšší než v jiných měsících roku, a proto jsou muži více otevřeni na jaře dítě zplodit. Na obě pohlaví pak působí pozitivně delší doba slunečního svitu,“ vysvětluje MUDr. Turčan.

OSTRA2


Dalšími měsíci, které ženou páry do reprodukčních klinik, je září a říjen. „V tuto dobu chodí ti, kteří by rádi oslavili Štědrý den a přivítali Nový rok už s příslibem třetího člena do rodiny,“ vysvětluje MUDr. Machač.


Naopak volněji mívají na klinikách na přelomu roku a o letních prázdninách. „V létě k nám chodí především učitelky, které chtějí využít volno,“ doplňuje lékař.


V některých oblastech, jako je třeba Ostravsko či Olomoucko je příliv klientů ovlivněn sezónou a počasím. „Na jaře se totiž zlepšuje dostupnost, lidé z odlehlých oblastí, jako je Jesenicko nebo Rychlebské hory se snáze dostanou na kliniky,“ vysvětluje Machač.

 

 

 

Zdroj, foto: Reprofit

16. říjen 2019
Dnes má svátek Havel

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek