Je možné napustit dešťovou vodou zahradní bazén?
Na koupání v dešťové vodě není v zásadě vůbec nic špatného. Pokud vám není proti srsti moře nebo přehrada, můžete svůj zahradní bazén bez obav napustit dešťovkou. Její kvalita často překonává standardy přírodních koupališť – stačí jí jen přefiltrovat a uchovávat v podzemní nádrži.
Za jakých podmínek je dešťovka vhodná ke koupání?
Když na to přijde, můžete zahradní bazén napustit i vodou, kterou přečistila domovní čistička odpadních vod – tak kde může být háček, když se své soukromé koupaliště rozhodnete naplnit dešťovkou? V zásadě nikde, pokud nepochází z nadzemní nádrže.
Pro dešťovou vodu z nadzemní nádrže je charakteristická vyšší kyselost (pH 5,6 – 6) a obvykle i kontaminace prachovými či pylovými částicemi, larvami hmyzu, ptačím trusem a větším množstvím choroboplodných zárodků. V případě filtrované vody z podzemní nádrže určené pro uchovávání dešťové vody se ničeho podobného nemusíte obávat.
Posviťte si na kvalitu
Jakmile bazén naplníte dešťovou vodou, starejte se o ni stejným způsobem jako o pitnou vodu. Kromě průběžné kontroly pH (optimální hodnota se pohybuje mezi 6,5 – 7,6) ji nezapomeňte čistit vhodně zvolenou chemií.
Když není dešťovka, použijte studnu
Pokud nemáte dostatek vody na napuštění většího bazénu, neváhejte použít vodu ze studny. Kromě toho, že je oproti vodě z vodovodního řádu měkčí, v jejím případě nehrozí ohrožení dodávky. Neobejdete se však bez dostatečně výkonného čerpadla.
Co se týče složení, pohlídejte si hodnotu pH. V případě jakýchkoliv pochybností o kvalitě studniční vody si nechte udělat její rozbor.
Nemáte dešťovku ani studnu? Nechte si vodu přivézt cisternou!
Jednou z možností, jak napustit bazén a neohrozit přitom dodávku pitné vody či neporušit smlouvu s vodárnami, je dovoz vody cisternou. Zaplatíte sice za dopravu, ale budete mít jistotu v kvalitě a nezávadnosti.
Zdroj/foto: www.freepik.com, www.zakra.cz