Voda nad zlato. Připomeňte si její důležitost v rámci Světového dne vody!
22. března se slaví Světový den vody
Pozoruhodná látka, která tvoří více než polovinu lidského těla. Vnímání vody se v různých koutech planety liší. To, co je pro západní vyspělý svět samozřejmostí, je pro méně rozvinuté země bohatstvím nevyčíslitelné hodnoty. Světový den vody, který se každoročně koná 22. března, lidem připomíná, proč je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není nekonečný…
Na první pohled obyčejná surovina, kterou míjíme podél lesního příkopu na cestě domů, v níž myjeme nádobí po rodinné večeři nebo ve které si užíváme relax po vyčerpávajícím dni v práci. Voda je však svými vlastnostmi v přírodě nenahraditelným zdrojem, se kterým bychom měli zacházet opatrně. Nedostatkem pitné vody trpí na světě 2 miliardy lidí, tedy zhruba 26 % světové populace. Očekává se přitom, že do roku 2050 se tento problém může až zdvojnásobit s ohledem na současné sužující vlny veder a častější období extrémního sucha. Proč je pro nás voda životně důležitá?
Voda, základ života
Lidské tělo se zhruba ze 60 % skládá z vody. Zatímco šestitýdenní plod jí obsahuje přes 97 %, ve stáří její podíl klesá na 45 až 55 %. Zajímavostí také je, že ženy mají vody v těle o něco méně, protože mají více tukových tkání. Kolem 60 % tělesné vody je přitom obsaženo v buňkách, zbylých 40 % vyplňuje mezibuněčný prostor.
Voda tvoří velkou část tělních tekutin, je součástí krve, svalů a kostí, v menším množství je obsažena také v zubní sklovině. Zároveň hraje klíčovou roli v řadě životně důležitých procesů. Funguje jako rozpouštědlo, které umožňuje transport živin, kyslíku a dalších důležitých látek do buněk, odstraňuje odpadní látky z těla, pomáhá regulovat tělesnou teplotu prostřednictvím potu, je nezbytná pro správné fungování zažívacího systému a v neposlední řadě se podílí na mnoha chemických reakcích v těle, včetně metabolismu a výroby energie.
Nezbytná je i v domácnosti
Vedle lidského těla je nezastupitelná také v domácnostech. Průměrná spotřeba vody v ČR se pohybuje okolo 90 litrů na osobu za den. Tato data tak řadí Českou republiku k zemím s nejnižší spotřebou vody v Evropě. Lépe na tom je už jen například Slovensko nebo Estonsko. Naopak na konci žebříčku se umístili Italové, kteří průměrně spotřebují na osobu 220 litrů vody denně.
Světový den vody nejen oslavuje, ale především edukuje, proč je potřeba v dnešní době přistupovat k vodě s respektem a uvědomělým přístupem více než kdy dříve. Světové rozdíly v dostupnosti užitkové, ale především pitné vody, ekologická spotřeba či bezpečnost a v neposlední řadě i její kvalita. Právě ta se v závislosti na místě výskytu velmi liší. Slovensko, Česká republika a obecně evropské státy naštěstí nemusí čelit problému silného znečištění, špatné kvality, či dokonce samotné dostupnosti pitné vody.
Přestože se však nemusíme trápit elementárními otázkami, častokrát v domácnostech řešíme problém tvrdé vody, která způsobuje výskyt vodního kamene. Vzdělávejte se proto v tomto směru a obohaťte svůj domov o chytré pomocníky, díky kterým zlepšíte kvalitu kohoutkové vody, vyřešíte problém tvrdé vody, a navíc také vzdáte hold přírodě svým udržitelným jednáním.
Brita, Skleněná filtrační konvice Glass Jug, 2,5 l, světle modrá
Voda z kohoutku, která vám bude chutnat. Filtrační konvice značky Brita díky kvalitnímu vodnímu filtru Brita Maxtra Pro zbavuje tekutinu látek, jako je například chlór, které způsobují její nepříjemnou chuť a zápach. Kohoutková voda tak dostává druhý dech a vy už nemusíte utrácet za desítky plastových lahví balené vody. Ekologická nádoba je vyrobená z borosilikátového skla, která nejenže disponuje vysokou odolností vůči poškrábání, ale zároveň je díky elegantnímu designu skvělým doplňkem vašeho prostřeného stolu. Snadno využitelnou konvici o objemu 2,5 l naleznete v prodejnách Potten & Pannen – Staněk a na e-shopu www.pottenpannen.cz za 1 500 Kč.
Brita, Filtrační systém MyPure P1, vodní filtr pod dřez s designovým kohoutkem
Natočte si chutnou vodu přímo z kohoutku. Filtrační systém německé kvality a designu značky Brita bude dokonalým pomocníkem ve vaší kuchyni. Samostatný kohoutek, který si jednoduše nainstalujete bez odborné pomoci i vy sami a který snižuje tvrdost vody a výskyt nežádoucích látek. Vaše domácí spotřebiče vám proto poděkují, jelikož díky filtrované vodě omezíte tvorbu vodního kamene a tím prodloužíte životnost kávovarů, čajových konvic a dalších kuchyňských pomocníků. Výhodou je i skvělá chuť vody, díky které budou jakékoliv nápoje včetně kávy a čaje chutnat skvěle. O potřebné výměně filtru se dozvíte díky modernímu LED displeji, který za vás vše pohlídá. Vestavěný systém Brita MyPure P1 pořídíte v prodejnách Potten & Pannen – Staněk a na e-shopu www.pottenpannen.cz za 4 799 Kč.
Brita, Vodní filtr na kohoutek ON TAP Pro V-MF
Řekněte sbohem mikroplastům a chlóru. Přírodní filtrační technologie německé značky Brita vodu promění v osvěžení, které si rádi natočíte přímo z kohoutku. Systém Brita ON TAP Pro disponuje jedním filtrem, který dokáže přefiltrovat až 600 litrů vody. O jeho potřebné výměně vás bude informovat moderní digitální displej. Nemusíte se obávat ani komplikované instalace, technologii si bez jakékoliv odborné pomoci zvládnete namontovat na vodovodní baterii sami. Filtrační zařízení s třemi stupni fungování (filtrovaná voda, nefiltrovaná voda a funkce sprchy) zakoupíte v prodejnách Potten & Pannen – Staněk a na e-shopu www.pottenpannen.cz za 1 750 Kč.
Zdroj, foto: www.pottenpannen.cz